A múzeum gyűjteményének kialakításában nagy szerepe volt a mintegy 14 évig tartó Tiszazug-kutatásnak az 1970-es, nyolcvanas években. Ebben az időszakban elsősorban néprajzi, ipartörténeti szempontból mérték fel és vizsgálták Kunszentmártont és a Körös túloldalán elterülő kistájat, a Tiszazugot. A kutatásban központi helyet foglalt el a kézműves iparral kapcsolatos gyűjtés, feldolgozás. Sajnos ekkor még a műhely-együttesek (múzeum híján) a szolnoki Damjanich János Múzeum raktáraiba kerültek, de ráirányították a figyelmet a település gazdag iparos múltjára.
1996-ban indítottuk újra a múzeumban a településen és környékén még meglévő kézműves műhelyek felkutatását, felmérését, megmentését. Minden évben megvásároltuk egy-egy mester hagyatékát, lehetőség szerint szerszámokkal, gépekkel, iratokkal, fényképekkel, termékekkel együtt. Fő szempont volt a műhely kiválasztásánál veszélyeztetettségének mértéke (megmentése a kereskedelmi forgalomba kerüléstől, széthullástól, esetenként a külföldre szállítástól). A kihalófélben lévő mesterség gyors fellépést igényeltek. Lényegesnek tartottuk a műhelyek kiválasztásánál azt is, hogy milyen mély gyökerekkel, mekkora hagyománnyal rendelkezik a településen, esetleg a térségben. Ma is folyamatosan végezzük a meglévő műhelyek gyarapítását, kiegészítését a még hiányzó elemekkel. A múzeum tulajdonába került műhelyek: rézműves, cukrász, szitás, fazekas, szabó, cipész, szűcs, kötélgyártó, kádár, fényképészműterem, -labor. A következő években tervezzük a fémművességgel, famegmunkálással kapcsolatos további mesterségek emlékeinek gyűjtését. (bognár, asztalos, kovács stb.).
A múzeum tulajdonába került műhelyek: rézműves, cukrász, szitás, fazekas, szabó, cipész, szűcs, kötélgyártó, kádár, fényképészműterem, -labor. A következő években tervezzük a fémművességgel, famegmunkálással kapcsolatos további mesterségek emlékeinek gyűjtését. (bognár, asztalos, kovács stb.).
A múzeum néprajzi, kézművesipar-történeti gyűjtése mellett helytörténeti tárgyú hagyatékokat, szórvány településtörténeti emlékeket ugyancsak átveszünk, megőrzünk.
A múzeumban az elmúlt két évtizedben a következő gyűjteménycsoportok alakultak ki:
- Néprajzi gyűjtemény
- Történeti gyűjtemény
- Adattári gyűjtemény
- Történeti adattár
- Általános adattár
- Archív fotó- és negatívgyűjtemény
- Könyv- és folyóirat gyűjtemény
- Képzőművészeti gyűjtemény